Årets skoleprogram

I år har vi ekstra fokus på de unge. Alle arrangementene er gratis for skolene. 

Temaet for årets festival er grenseland.  Skoleprogrammet utforsker grenser gjennom temaer i barne- og ungdomslitteratur og er satt sammen i samarbeid med Fredrikstad bibliotek. 

​Les mer og hent gratisbilletter. Det er førstemann til mølla som får.

Arrangementene foregår på bibliotekets barne- og ungdomsavdeling eller på Litteraturhuset.

Program for 1. og 2. klasse

Tid og sted: Torsdag 1. september, kl. 10.00 og 12.00 i Barne- og ungdomsavdelingen på Fredrikstad Bibliotek. Etter formidlingen blir det en tegneøkt. Opplegget varer ca. 90 minutter.

Henrik Hovland, Johannes Jensen tar nattoget

Om å overvinne frykt

«De modigste er de som er redde, men som likevel prøver å gjøre noe», er budskapet i den nyeste boka om krokodillen Johannes Jensen. Den engstelige krokodillen Johannes Jensen skal ta nattoget og er bekymret for det meste. I denne boka skal han på likningsfunksjonærkonferanse i Bergen, en reise som gjør ham svært stresset. Hvordan skal han klare å sove sammen med fremmede i togkupèen, og hvordan skal det gå i Drammen? Og ikke minst, hva med de skumle tunnelene han skal gjennom på veien?

Henrik Hovland er en dyktig formidler, som er vant til å snakke med barn. Han vil lese fra boka og snakke med barna om grenser og om å gjøre noe man frykter. Boka inneholder symbolbruk og metaforer som elevene vil forstå og kjenne seg igjen i. Etter formidlingen blir det en tegneaktivitet i regi av biblioteket.

Lenke til gratisbilletter:https://litthusfred.ticketco.events/no/nb/e/paamelding_til_skoleprogrammet_ord_i_grenseland

Program for 5. klasse

Tid og sted: onsdag 31. august, kl 10 og 12 i Barne- og ungdomsavdelingen på Fredrikstad bibliotek. Hver formidling varer i 45 minutter.

Linde Hagerup, En venn for lite

En venn for lite er en rørende og sår roman om hvor maktesløs man kan føle seg når man ikke blir hørt, og hvor verdifulle gode vennskap kan være. Sarah og Hele er så gode venner at de blir kalt «trollet med to hoder», og endelig skal de treffes igjen etter verdens lengste sommerferie. Men noe er annerledes. Helene virker fjern og er borte fra skolen uten grunn. Foreldrene til Sarah forteller noe som setter vennskapet deres på prøve, og som krever at Sarah og søsknene -ja til og med rotta til Steinar- må stå sammen mot de voksne.

Linde Hagerup er en lokal, prisvinnende forfatter med topp formidlingsevne. I tillegg til å være forfatter arrangerer hun skrivekurs med ungdom. Hun vil i denne økta lese utdrag og snakke med elevene om vennskap, utenforskap og grenser.

Lenke til gratisbilletter:https://litthusfred.ticketco.events/no/nb/e/paamelding_til_skoleprogrammet_ord_i_grenseland

 

Program for 9. klasse

Tid og sted: tirsdag 31. Litteraturhuset Fredrikstad, kl 1230

Anders Totland, Blindsone

Hva gjør en stormende forelska 16-åring når den 18 år gamle kjæresten heller vil på russetreff enn å henge med henne? Og hva kan bli konsekvensene når man trykker for hardt på gasspedalen? Den såre ungdomsromanen Blindsone handler forelskelse, press, råning, russetid, utprøving av grenser, usynlighet og det å finne ut hvem man er.

Anders Totland er forfatter og journalist, og han har skrevet mange bøker for ungdom og voksne. Han er en topp formidler, og vil prate med distriktets 9. klassinger om grenser og identitet, samt lese utdrag fra Blindsone. Han har mange spennende vinklinger på det å utfordre grenser i livet, i tillegg til at han bruker musikk som virkemiddel i formidlingen.

Programleder: Maria Nitteberg

Lenke til gratisbilletter:https://litthusfred.ticketco.events/no/nb/e/paamelding_til_skoleprogrammet_ord_i_grenseland

Program for VG 1-3

Tid og sted: Litteraturhuset Fredrikstad, Første forestilling kl 1230. Andre forestilling kl 1400

ASFALTPULS – Paranoia som faen i solnedgang.

”Asfaltpuls – paranoia som faen i solnedgang” er en street art-forestilling om frakobling. I forestillingen møter vi fem karakterer, som på hvert sitt vis opplever utenforskap og annerledeshet i en storby. Asfaltpuls handler om vennskap, hemmeligheter og nådeløse historier – om å finne håpet sammen, selv om det er godt skjult bak nedtaggede vegger, hull i asfalten og mørke underganger. Gjennom forestillingen blir temaer som medias oppmerksomhet, vold i hjemmet, skjønnhetstyranniet, angst og ensomhet opptegnet i landskapet, etter hvert som karakterenes egne hemmeligheter og historier bryter gjennom den stereotypiske overflaten.

Forestillingen er 20.min lang og spilles utendørs (hvis været tillater det. Hvis ikke er vi inne på Litteraturhuset.

Skuespillere: Junaid Khan, John Magno Guillermo, Hina Zaidi, Jahanger Ali og Taro Vestøl Cooper.

Støttet av Norsk Kulturråd, Oslo Kommune, Fond for Lyd og Bilde, Oslo Teatersenter og Nordic Black Theatre.

Regi og Ide: Mine Nilay Yalcin. Etter tekster av M.H.Hallum

Lenke til gratisbilletter:https://litthusfred.ticketco.events/no/nb/e/paamelding_til_skoleprogrammet_ord_i_grenseland

Ord i Grenseland: SKOLEPROGRAM

Skoleprogram

Tid: onsdag 31. aug 2022

torsdag 01. september 2022

Pris: gratis

Arrangør: Ord i Grenseland

Billetter

Kommende arrangementer

Her finner du en oversikt over alle våre kommende arrangementer de neste månedene. Vi huser både egne og andres arrangementer.

Bli medlem i Litteraturhuset Fredrikstad

Støtt Litteraturhuset Fredrikstad, få rabatter på billetter - og bli en del av oss!

Les mer her

Meld deg på vårt

Nyhetsbrev