Odd Karsten Tveits bok Palestina. Israels ran, vårt svik er den store historien om årene fra 1948, da Israel kom på kartet, frem til i dag. Møt Odd Karsten Tveit i samtale med Frode Rekve.
Boka byr på ny kunnskap og avslørende beretninger om Israels okkupasjon og kolonisering av Palestina. Den er delt i åtte historiske epoker, der de første fire tar oss frem til krigen i Gaza i 2009, mens de siste fire er viet tiden 2009-2023.
Boka har mange nye avsløringer takket være Tveits unike intervjuer av forskere og journalister – en rekke av dem israelere. Tveit har også møtt israelske offiserer, diplomater, politikere og menneskerettighetsaktivister. Gjennom årene som journalist har Tveit bygget opp et bibliotek av egne, samtidige notater. Mer enn i tidligere bøker møter vi her en forteller som våger mer, og som er nådeløs i gjennomgangen av norsk og vestlig unnfallenhet i konflikten.
ODD KARSTEN TVEIT har dekket Midtøsten-konflikten i hele sin journalistkarriere. Han har vært NRK-korrespondent der i flere perioder og har skrevet en lang rekke prisbelønte bøker om regionen. Med sin store kunnskap og rike kildetilfang er han en internasjonal kapasitet på Midtøstens moderne historie og konfliktens politiske betydning og ringvirkninger.
Arrangør Palestinakomiteen Østfold
Inngang kr 100.-
Bankkonto 1503 70 35588/ Vipps 617721
FRODE REKVE er mangeårig journalist, redaktør og mediemann. Han har vært sjef i NRK Dagsnytt, Dagsnytt 18 og Alltid nyheter. De siste 12 årene har han ledet Institutt for Journalistikk sitt presse- og ytringsfrihets prosjekt Frie Medier i Midtøsten. Rekve har besøkt regionen mer enn 100 ganger.