Møt journalist og forfatter Odd Karsten Tveit og forfatter Jan P. Hammervold i samtale med journalist Frode Rekve om situasjonen i MIdtøsten og på Gazastripen. Begge er aktuelle med nye bokutgivelser.
Det første av Midtøstens to hundre siste år var dominert av Osmanriket. Det neste av kolonimaktene Storbritannia og Frankrike frem til 2. verdenskrig. Etter krigen har USAs oljeinteresser preget regionen og selvsagt opprettelsen av den nye staten Israel. Året 1978 er et omdreiningspunkt i historien, da Ayatollah Khomeini leder den islamske revolusjon og blir øverste leder av den islamske republikken Iran. Fra 1980-tallet og fremover står hendelsene fra Midtøsten tett i tett i strømmen av nyheter; krigen i Libanon, frigjøring av Kuwait, Oslo-avtalene, fredspris til Arafat og Peres, Hamas som tar makten i Gaza, den arabiske våren og Mubaraks avgang, drapet på Gaddafi, Iran og USAs atomavtale under Obama, den tyrkiske offensiv i Syria. Tveit viser oss de bakenforliggende maktstrukturene, og historiens lange linjer når de største spillerne er i sving den dag i dag.
Odd Karsten Tveit er en norsk journalist, forfatter og sosialøkonom. Han har Midtøsten som fagfelt og har skrevet flere bøker om emnet.
Dette er en bok ingen vil ha glede av å lese, men den kan være nyttig for å forstå hvordan Israels drepende kvelertak på to millioner palestinere har utviklet seg dag for dag mot en katastrofe. Flesteparten av barna i Gaza lider av alvorlige traumer, og mange har mistet håpet om en framtid, de lever ikke, de eksisterer knapt.
Jan P. Hammervold er forfatter og sentral i Ship to Gaza. Han deltok bl.a som kokk på siste ekspedisjon, et skip som ble kapret. Han har utgitt «Fiskerne i Gaza», «Eventyret med Estelle», og er nå aktuell med «Gazas barn».
Påmelding kr.100
Bankkonto 1503 70 35588 eller Vipps 617721
Merket navn og telefonnr.
Arr. Palestinakomiteen Østfold og Norsk Folkehjelp
Her finner du en oversikt over alle våre kommende arrangementer de neste månedene. Vi huser både egne og andres arrangementer.
Støtt Litteraturhuset Fredrikstad, få rabatter på billetter - og bli en del av oss!
Les mer her