Med filosofens briller: Å forstå Donald Trump
Donald Trump opptrer på en måte som på ingen måte passer inn i vår etablerte forestilling om hvordan en amerikansk president – og dermed verdens mektigste mann – skal være. Filosof Lars Fr. Svendsen tar på seg helt nye briller for å se ham klarere. Møt ham i samtale med Torbjørn Røe Isaksen.
Trumps forhold til sannhet, makt, institusjoner og offentlighet bryter med det vi trodde var politiske selvfølgeligheter.
Én mulig vei til bedre forståelse er å betrakte Trump i lys av klassiske tekster innen filosofi og skjønnlitteratur.
For hva skjer dersom vi forsøker å se ham gjennom blikket til tenkere som Platon, Machiavelli, Kant, Nietzsche eller Arendt? Og hva kan litterære skikkelser og myter fortelle oss om en politisk figur som synes å overskride skillet mellom substans og iscenesettelse?
Med utgangspunkt i den helt nye boken Trump og filosofene, inviterer vi til et arrangement der den kjente filosofen Lars Fr. H. Svendsen tar oss med på en intellektuell reise gjennom ulike filosofiske perspektiver i forsøket på å forstå det som med en viss rett kan beskrives som historiens kanskje minst filosofiske mann.
Hva sier Trump om vår tid, om demokratiet, om maktens former – og om oss selv? Arrangementet legger opp til refleksjon, samtale og spørsmål, og henvender seg til alle som er interessert i politikk, filosofi og samtidens store brytninger. Velkommen til en kveld der Trump settes i møte med filosofihistorien.
Illustrasjon: Andreas Brekke