Littsenior: Helene Uri

Foto: Anna-Julia Granberg

Jeg Naken Drakk. Moren Tårene Kinnene. 

Moderne haiku – eller de tre mest brukte ordene i norske romaner av henholdsvis mannlige og kvinnelige forfattere? Gjett selv! Forbered deg på humring, aha-opplevelser og et møte med egne fordommer når Helene Uri entrer Littsenior-scenen.

Helene Uri har tatt på seg forskerbrillene og studert med lupe hvordan de norske forfatterne bruker språket. Og avsløringene står i kø – hvilken norsk forfatter har for eksempel rikelig med kvinnelår i sine romaner, men ikke ett eneste mannslår? Bruker kvinnelige forfattere flere adjektiv – og er de mer positivt ladet enn mennenes? Nøyaktig hvilke ord brukes i skjønnlitteraturen når seksuell handling skal beskrives? Og hvilken forfatter banner mest?

Svarene får du i et fyrverkeri av en forskningsrapport, direkte inne fra norsk samtidslitteratur.

I lys av denne rapporten, tar Uri seg også tid til å ta et blikk på sin nyeste roman I mitt lune hi, som i alle fall foreløpig ligger an til å bli en av årets mest omtalte bøker. Fortellingen er lagt i munnen på Bjørn og Anne Marie, som begge forteller sin versjon. Er deres perspektiver også påvirket av at den ene er mann og den andre kvinne?

Begge bøkene, Jeg naken drakk, og I mitt lune hi, vil være å få kjøpt i kaféen.

Vi gleder oss!

Du møter:

Helene Uri (f. 1964) er en norsk forfatter, språkforsker og foredragsholder med doktorgrad i språkvitenskap. Hun har tidligere vært ansatt ved Universitetet i Oslo som førsteamanuensis i lingvistikk før hun valgte å skrive på heltid.

Uri debuterte med ungdomsromanen Anna på fredag i 1995, og fikk sin første voksenroman Dyp rød 315 i 2001. Hun har gitt ut en rekke skjønnlitterære verk — blant dem De beste blant oss — samt fagbøker om språk, lingvistikk og kommunikasjon for både voksne og barn.

Hun har mottatt flere priser, blant annet Brageprisen i 2018 for Hvem sa hva? – kvinner, menn og språk, og er kjent for sitt engasjement i spørsmål om språk, kjønn og samfunn.

Helene Uri er også en aktiv samfunnsdebattant og språkskribent, og hennes bøker er oversatt til flere språk.

Foto: Anna-Julia Granberg

 

Littsenior er en programserie på dagtid på Litteraturhuset Fredrikstad.  Programmet har et stort spenn  – fra vitebegjær til kulturelt påfyll

Littsenior finner sted hver annen mandag og tar pause i skolens ferier. Grunnet det høye medlemstallet kjører vi arrangementene to ganger, klokken 11.00 og 13.30. Vi åpner en enkel kafé klokken 10.00 for de som ønsker en kaffe og møte litt mennesker før arrangement. 

Littsosial er et barn av Littsenior, der Littseniorer står for arrangementene på Litteraturhuset og andre steder.

Bli et Littsenior-medlem!
Som medlem av Littsenior får du fri entré på alle Littsenior og Littsosial-arrangementer ut kalenderåret. Alle medlemmer får også tilgang til LittseniorTV, der du har mulighet til å se de aller fleste arrangementene våre digitalt – direkte og i etterkant.

Kjøp medlemskap til Littsenior her (800kr + bill.avgift)

NB: Medlemskapet i Littsenior gjelder kun for arrangementer under fanen Littsenior. 

Helene Uri – Jeg naken drakk

Littsenior

Tid: Mandag 18. mai 2026

Klokken: 11.00 - 12.00

Klokken: 13.30 - 14.30

Pris: 150 for enkeltarr.

Arrangør: Litteraturhuset Fredrikstad

Billett kl. 11.00

Billett kl. 13.30

Gratis som Littsenior-medlem

MEDLEMSKAP kr 800 +avg.

Kommende arrangementer

Her finner du en oversikt over alle våre kommende arrangementer de neste månedene. Vi huser både egne og andres arrangementer.

Bli medlem i Litteraturhuset Fredrikstad

Støtt Litteraturhuset Fredrikstad, få rabatter på billetter - og bli en del av oss!

Les mer her

Meld deg på vårt

Nyhetsbrev

Meld meg på!