Littsenior: Formiddagsopera

Velkommen til en formiddag fylt med vakker musikk og stor stemmeprakt når sopranen og fredrikstadjenta Ida Gudim inntar scenen på Littsenior! Med en imponerende karriere innen opera og klassisk sang, har Gudim trollbundet publikum over hele Norge, fra Den Norske Opera & Ballett til mindre, intime scener. Med seg har hun to merittuge, glitrende musikere: Jørgen Magnus Haslum, baryton, og
Eirik Haug Stømner på piano.

Repertoaret denne formiddagen blir arier og duetter fra kjente og kjære operaer, samt noen av sangernes egne “guilty pleasures”!

Ta med venner og nyt musikkens kraft i hyggelige omgivelser. Perfekt for en inspirerende start på dagen!

(Foto: Petter Skafle Henriksen)

Du møter:

Ida Gudim ble uteksaminert ved Operahøyskolen i Oslo i 2015, og har en mastergrad i utøvende sang fra Norges musikkhøyskole samt en bachelorgrad fra Barratt Due Musikkinstitutt. Hun debuterte på Den Norske Opera&Ballett høsten 2013 i rollen som Mrs. Chan i den moderne operaen ”Ad Undas” av Øyvind Mæland. Påfølgende år tolket hun rollen som Fiordiligi i operaen ”Cosi fan tutte” på samme scene, og deretter Freia i ”Das Rheinsgold” i 2014. På operahøgskolen sang hun bl.a rollen som Anne Truelove i ”The Rakes progress”, tittelrollen Sylva i ”Csardasfyrstinnen” og deretter rollen som Poppea i ”L`ìncoronazione di Poppea” hvor hun blant annet jobbet tett med operaregissør Stefan Herheim.

Ida er en hyppig anvendt solist, og bringer med seg en sterkt fysisk tilstedeværelse i sine rolletolkninger. I løpet av sesong 20/21 og 21/22 har hun hatt flere solistengasjement med Det Norske Blåseensemble, debutert på Ringsakeroperaen i rollen som Vespetta i ”Pimpinone” og rollen som Ännchen i ”Jegerbruden”. Hun sang også rollen som Anne Truelove i oppsetningen av ”The Rakes Progress” på Oslo operafestival. Sesongen 23/24 bød bl.a på solistoppdrag for Trondheim symfoniorkester og Mozartfestivalen, samt engasjement ved Operaen i Kristiansund hvor hun fikk et gjennsyn med tittelrollen i Csardasfyrstinnen, og debuterte i rollen som Ines i Il Trovatore. I 2025 blir hun å se i 3 rolledebuter; «Marie» i Fjelleventyret for Opera Di Setra, og «Marta Lundberg» og «Kari Bergmann» i Klovnen av Gisle Kverndokk for Arktisk Filharmoni.

Ida Gudim har gjennom sin karriere mottatt et antall høyt hengende stipend og bemerkelser fra bl.a, Sine Butenschöns stiftelse, DEA musikstiftung Norwegen, Fegerstens stiftelse, Oslo kommune, Skipsreder Tom Wilhelmsens stiftelse og Statens kunstnerstipend

Den norske bass-barytonen Jørgen Magnus Haslum (f.1993), ble våren 2021 uteksaminert ved Kunsthøgskolen i Oslo. Han begynte sine studier i Bergen ved Griegakademiet og fortsatte i Oslo på Operahøgskolen. Han flyttet så til New York for å studere med Mark Schnaible i to år. Han er nå student av Yngve Søberg. Sommeren 2021 gjorde Jørgen Magnus sin rolledebut som Figaro i Mozarts Le Nozze di Figaro, ved Lyric Opera Studio i Weimar, Tyskland. Jørgen Magnus har tidligere opptrådt med Opera Bergen i roller som Bethune i I vespri Siciliani, Angelotti i Tosca, Nourabad i Les pêcheurs de perles, Commissario i Madama Butterfly, Dancairo i Carmen, Presten i Fange og fri og Marco i Gianni Schicchi. Under studiene har han gjort roller som Frank i Die Fledermaus, Sprecher i Die Zauberflöte, Publio i La Clemenza di Titio og Betto i Gianni Schicchi. Jørgen Magnus sang også Fiorello i Il Barbiere di Siviglia under Festspillene i Bergen. Han vant 2. Pris i NINA solo competition i 2018. Han har en spesiell hengivenhet for Lieder og har allerede bygget et betydelig repertoar med sanger av Beethoven, Brahms, Grieg, Quilter, Poulenc, Schubert, Schumann og Vaughan Williams.

Eirik Haug Stømner (1993) er en norsk pianist fra Halden. Våren 2018 fullførte han det prestisjefylte solistdiplomstudiet ved Norges Musikkhøgskole, hvor han har studert medprofessorene Einar Henning Smebye og Marianna Shirinyan. I den sammenheng debutertehan som solist med Kringkastingsorkesteret i Brahms’ første klaverkonsert, en konsert somsiden ble sendt på NRK. Stømner er tidligere vinner av Ungdommens Musikkmesterskap, Halden Arbeiderblads sang- og musikkpris og Einar Steen-Nøklebergs talentpris, og mottok en spesialpris for sin tolkningav Liszts beryktede h-mollsonate under den internasjonale pianofestivalen i Bolzano 2016. I 2019 mottok han den gjeve Robert Levins pianistpris, som nummer 20 i rekken siden 1982.Av tidligere vinnere kan nevnes Leif Ove Andsnes, Håvard Gimse, Sveinung Bjelland, Christian Ihle Hadland og Tor Espen Aspaas. Stømner har bred erfaring både som solist, kammermusiker og akkompagnatør. Han har vært solist med blant annet Ukraine National Radio Symphony Orchestra, Det NorskeBlåseensemble og Oslo symfoniorkester, og har spilt konserter over hele Europa. I 2018 var han med på NRKs minutt for minutt-sending i anledning Edvard Griegs 175-årsjubileun, og våren 2019 debuterte han ved Festspillene i Bergen. I 2020 ble han nok en gang invitert til Festspillene, og gjorde også en konsert under Oslo Kammermusikkfestival. Høsten 2018 ble han ansatt som akkompagnatør og pianolærer ved musikklinja på Foss videregående skole i Oslo.

Program:

1000: Kafeen åpner

1100-1200: Arrangement 1 pågår i Egalia

1330-1430: Arrangement 2 pågår i Egalia

1500: Kafeen stenger

Vi gleder oss!

Velkommen til Littsenior, et dagtidstilbud på Litteraturhuset Fredrikstad. Om lag annenhver mandag rigger Littsenior til for et dagtidsarrangement og en enkel kafé på Litteraturhuset. Programmet har et stort spenn  – fra vitebegjær til kulturelt påfyll. Kjøp et årlig medlemskap pålydende 500 kroner  – eller enkeltbillett om det er plass pålydende 150 kroner. Tilbudet har pause i skolens ferier.

Kjøp medlemskap til Littsenior her 

NB: Medlemskapet i Littsenior gjelder kun for arrangementer under fanen Littsenior. Det gir deg fri adgang på alle Littsenior-arrangementer som finner sted på Litteraturhuset Fredrikstad.

Ordinært medlemskap for Litteraturhuset Fredrikstad finner du her.

Littsenior: Formiddagsopera

Littsenior

Tid: mandag 10. mar 2025

Klokken: 11.00 - 12.00

Klokken: 13.30 - 14.30

Pris: 150 for enkeltarr.

Arrangør: Litteraturhuset Fredrikstad

Billett kl 11.00

Billett kl 13.30

Dette arrangementet er en del av dagtilbudet LittSenior. Kjøper du medlemsskap i Littsenior, har du fri inngang på alle Littsenior-arrangementer.

MEDLEMSKAP kr 800,-

Kommende arrangementer

Her finner du en oversikt over alle våre kommende arrangementer de neste månedene. Vi huser både egne og andres arrangementer.

Bli medlem i Litteraturhuset Fredrikstad

Støtt Litteraturhuset Fredrikstad, få rabatter på billetter - og bli en del av oss!

Les mer her

Meld deg på vårt

Nyhetsbrev