Fra sagbruk til boligbydel | Svein Skahjem

Hvordan så området rundt Ballastparken ut før de nye boligområdene kom? Bli med på en spennende lokalhistorisk kveld med vår egen Svein Skahjem!

Historiker Svein Skahjem tar publikum med på en reise gjennom historien til Huth, Glombo, Fesus og Ballastparken – et område som har gjennomgått store forandringer gjennom generasjoner.

Skahjem er selv oppvokst på Rød og har skrevet bok om områdets historie. Denne kvelden forteller han om blant annet Røds Brug, Ballastholmen, Støperiet, Huthholmen, Fasting skanse og de gamle hermetikkfabrikkene.

Gjennom bilder, historier og lokal kunnskap gir han et innblikk i et landskap som stadig er i endring – og i menneskene og virksomhetene som har satt sitt preg på stedet.

En spennende kveld for alle som er interessert i Fredrikstads historie og utvikling.

På deler av Glombo vil det skje store endringer i årene som kommer. Slik så det ut på områdene som ble omtalt som Fesus og Møla. En del av området skal bevares som Ballastparken, mens resten skal utvikles med blant annet nye boliger. I 2026 er arbeidet allerede godt i gang ved brygga på Glombo.

Du møter:

Svein Skahjem er en av Fredrikstads mest kjente lokalhistorikere. Han har skrevet en mengde bøker om byens historie og har vært en aktiv formidler i over 50 år. Skahjem har mottatt flere priser for sitt arbeid, inkludert Kongens Fortjenstmedalje.

Fra sagbruk til boligbydel

Lokalhistorie

Tid: Tirsdag 25. aug 2026

Klokken: 19.00 - 20.15

Pris: 220,-

Arrangør: Litteraturhuset Fredrikstad

Billetter

Kommende arrangementer

Her finner du en oversikt over alle våre kommende arrangementer de neste månedene. Vi huser både egne og andres arrangementer.

Bli medlem i Litteraturhuset Fredrikstad

Støtt Litteraturhuset Fredrikstad, få rabatter på billetter - og bli en del av oss!

Les mer her

Meld deg på vårt

Nyhetsbrev

Meld meg på!