FOR SKOLENE: Sergej Lebedev: Putin og Russlands mørke krefter

Sergej Lebedev graver dypt i Russlands mørke fortid og nyere historie når han skriver om sitt hjemlands angrep på Ukraina. Det han finner er ikke vakkert. Nå kommer den internasjonalt hyllede eksil-russiske forfatteren til Fredrikstad – igjen!

Gratisbillettene hentes ut med promokode. Hent samme antall billetter som antall elever. Mangler du promokode for å hente ut billetter til din klasse? Send e-post til anne @litthusfred.no)

Denne dagen blir du bedre kjent med de destruktive kreftene som driver Putins Russland – og som var med å provosere fram angrepet på nabolandet Ukraina. For nå er Lebedev bokaktuell igjen. Med romanen Damen i hvitt.

Romanen forteller om begynnelsen på Russlands krig mot Ukraina, fra innsiden og fra synsvinkelen til både ofre og overgripere. Med stor innlevelse og i et originalt litterært språk skildrer Sergej Lebedev noen vår tids mest dramatiske hendelser, i et historisk landskap fullt av skjulte lag og spor av vold og kriminalitet.

I sentrum ligger gruvesjakten der morderiske regimer etter tur har dumpet likene av sine fiender.

Les omtale av Damen i hvitt her.

Sergej Lebedev bor i dag i Berlin i eksil. Han kan ikke reise tilbake til hjemlandet – i frykt for å bli arrestert for sin betydelige regimekritikk. Han besøkte Litteraturhuset Fredrikstad allerede i 2023. I fjor holdt han hovedforedraget under Litteraturfestivalen på Lillehammer. Talen sto også på trykk i Morgenbladet 10. august 2025 som essey, under tittelen «Den store russiske litteraturen er moden for kritisk nylesning». Les esseyet her

Les avisartikler skrevet av Lebedev.

Samtalen vil foregå på engelsk.

Du møter:

Sergej Lebedev er russisk forfatter, i dag bosatt i Berlin. Siden 2010 har Lebedev skrevet fem romaner, som alle handler om den sovjetiske, skjulte fortiden. Her tar han for seg virkningen av Stalins undertrykkelse og dens konsekvenser i moderne russisk samfunnsliv. Damen i hvitt er hans sjette roman. Han er oversatt til mer enn 20 språk.

Arrangementsserien Ungdommens Feltradio er støttet av Bergesenstiftelsen og er gratis for skoleklasser. Litteraturhuset Fredrikstad har full redaksjonell frihet i valg av tema, gjester og vinklinger. 

For skolene: Sergej Lebedev: Putin og Russlands mørke krefter

Ungdommens Feltradio

Tid: Onsdag 15. apr 2026

Klokken: 12.30 - 14.00

Pris: gratis

Arrangør: Litteraturhuset Fredrikstad

Billetter

Gratisbillettene hentes ut med promokode. Hent samme antall billetter som antall elever. Mangler du promokode for å hente ut billetter til din klasse? Send e-post til anne @litthusfred.no)

Kommende arrangementer

Her finner du en oversikt over alle våre kommende arrangementer de neste månedene. Vi huser både egne og andres arrangementer.

Bli medlem i Litteraturhuset Fredrikstad

Støtt Litteraturhuset Fredrikstad, få rabatter på billetter - og bli en del av oss!

Les mer her

Meld deg på vårt

Nyhetsbrev

Meld meg på!