Fjellfugler, laksebjørn og storælj – fra norske vidder til Alaskas villmark

DEL 1: Fugler i fjellet

Tom Schandy er aktuell med den nye boka Fugler i fjellet (Kagge forlag). I boka presenterer han 73 arter du kan møte i våre fjell – fra de mest sky vaderne til karakterfuglene over vidda.

Allerede som 12-åring ble han bergtatt av fjellfuglene på Fokstumyra. I 1977 fant han dobbeltbekkasinleik på Hardangervidda – en opplevelse så sterk at det senere ble hovedfagsarbeid ved Universitetet i Oslo.

I foredraget deler han:

  • Dramatiske og vakre bilder
  • Historier fra feltarbeid gjennom flere tiår
  • Innsikt i artenes liv, adferd og sårbarhet
  • Sin smittende naturglede og formidlingsevne

Dette er en sjelden anledning til å komme tett på fjellets fugleliv – gjennom øynene til en av Norges mest erfarne naturformidlere.

Pause med signering av fjellbøker.

DEL 2: Bjørner og storælj i Alaska

Etter pausen tar Schandy oss med til villmarka i Alaska.

I august 2025 bodde han i teltleir i Katmai National Park, der han fotograferte laksefiskende brunbjørner fra morgen til kveld. Deretter gikk reisen videre til Denali National Park – der han møtte verdens største elg, akkurat idet de felte basten og forberedte seg til høstens brunst.

Her får du:

  • Spektakulære nærbilder av brunbjørn
  • Historier fra feltliv i arktisk villmark
  • Møtet med noen av verdens mest imponerende landpattedyr

Varighet ca. 2 timer inkludert pause.

Fjellfugler, laksebjørn og storælj – fra norske vidder til Alaskas villmark

Foredrag

Tid: Onsdag 29. apr 2026

Klokken: 18.00 - 20.00

Pris: gratis

Arrangør: Foreningen Våre Rovdyr

Anbefalt alder fra 12 år.

Kommende arrangementer

Her finner du en oversikt over alle våre kommende arrangementer de neste månedene. Vi huser både egne og andres arrangementer.

Bli medlem i Litteraturhuset Fredrikstad

Støtt Litteraturhuset Fredrikstad, få rabatter på billetter - og bli en del av oss!

Les mer her

Meld deg på vårt

Nyhetsbrev

Meld meg på!