Vi setter oss i tidsmaskinen og reiser bakover og fremover i tid på Værsteområdet og Nordre Kråkerøy.

Aldri i Fredrikstads historie har et så stort område blitt så totalt forvandlet på så kort tid som den nordlige delen av Kråkerøy. Der det før lå bondegårder, sagbruk og mekaniske verksted, kommer det de neste årene 600.000 kvadratmeter med boliger, skoler, idrettanlegg, butikker og mye, mye mer.

Transformasjonen på Værste, fra skipsverft og industri til by, er et av Norges største byutviklingsprosjekter.

Denne kvelden får du se fotografier og høre historien om hvordan Nordre Kråkerøy så ut i gamle dager frem til i dag. Lokalhistoriker Svein Skahjem har selv vokst opp på Kråkerøy og kjenner området og historien som sin egen bukselomme.

Men vi skal fremover i tid også: Sigbjørn Moe, utviklingsdirektør i Værste AS, kommer og viser skisser og tegninger – og forteller om hvordan Fredrikstad helt nye bydel vil komme til å se ut om 10, 20 og 30 år frem i tid.

Disse kommer:
Svein Skahjem

Svein Skahjem er historiker og forfatter og har blant annet utgitt en rekke bøker og publikasjoner. Han er mangeårig medlem og leder av Fredrikstad Historielag.

Sigbjørn Moe er utviklingsdirektør i Værste AS

Extreme makeover: Nordre Kråkerøy

Lokalhistorie

Tid: torsdag 15. sep 2022

Klokken: 19.30 - 20.40

Pris: 130

Joker bar og cafe åpner dørene klokken 18.00

Arrangør: Litteraturhuset Fredrikstad

Billetter

Kommende arrangementer

Her finner du en oversikt over alle våre kommende arrangementer de neste månedene. Vi huser både egne og andres arrangementer.

Bli medlem i Litteraturhuset Fredrikstad

Støtt Litteraturhuset Fredrikstad, få rabatter på billetter - og bli en del av oss!

Les mer her

Meld deg på vårt

Nyhetsbrev