Er dere ikke ferdige med krigen snart?  Nei, er svaret da. Ikke vil vi det, og ikke skal vi det. Fortellingene må nå ut med nye stemmer og til nye generasjoner.

Hilde Sandvik (fra Norsken, svensken og dansken) leder samtale med forfatter Ingar Sletten Kolloen, historiker Synne Corell og forfatterAsbjørn Jaklin i samtale med Hilde Sandvik. De er alle tre aktuelle med nye bokutgivelser.

En av våre aller største forfattere, Ingar Sletten Kolloen, kommer med bind to av UNDER KRIGEN – Nå må vi tåle alt.  Kolloen spenner opp det store lerretet – han skriver om nazister og motstandsfolk, om hverdagsliv, sorg og svik. Målet hans er å fortelle: Slik var det å leve – under krigen.

I over tre år har historiker Synne Corell jobbet heltid ved HL-senteret med denne boka. Den tar for seg de økonomiske sidene ved det norske holocaust – den såkalte likvidasjonen – og setter dette i sammenheng med de øvrige forfølgelsene – og deportasjonen. Denne boka kommer til å kaste nytt lys over den store debatten som pågår om det norske holocaust.

Den kjente forfatteren Asbjørn Jaklin har krigen som spesialfelt.  Nå handler det om gulltransporten – hvordan embedsmann og politikere viste kløkt og snarrådighet og reddet de norske gullreservene. En spektakulær historie.

Hilde Sandvik er en norsk journalist og tidligere kultur- og debattredaktør i Bergens Tidende. Sandvik er utdannet cand.philol. fra Universitetet i Bergen. Sandvik er programleder i NRK-podkasten «Norsken, svensken og dansken» som blir sendt i P2.

Andre verdenskrig: Kolloen, Jaklin og Corell.

Bokprek

Tid: Torsdag 18. nov 2021

Klokken: 19.00 - 20.00

Pris: 120,-

Arrangør:

Billetter

Kommende arrangementer

Her finner du en oversikt over alle våre kommende arrangementer de neste månedene. Vi huser både egne og andres arrangementer.

Bli medlem i Litteraturhuset Fredrikstad

Støtt Litteraturhuset Fredrikstad, få rabatter på billetter - og bli en del av oss!

Les mer her

Meld deg på vårt

Nyhetsbrev

Meld meg på!